Букринський плацдарм…Клаптик землі на високому і крутому правому березі Дніпра, густо засіяний людськими кістками і осколками, рясно зрошений кров’ю. Яскрава сторінка Великої Вітчизняної війни. Кривава, вогненна, героїчна і трагічна, велична і драматична. Оспівана в поезії та прозі. Сторінка гордості й болю, мужності й гіркоти, відваги і печалі, слави і горя. Безцінна і смертоносна, до кінця не розкрита сторінка історії Другої Світової війни, ціна якої - життя понад 250 тисяч воїнів та мирних жителів.
І ті події висвітлює Переяслав-Хмельницький музей-діорама «Битва за Дніпро в районі Переяслава восени 1943 року». Музей розкриває правдиву сторінку історії про бої на правому березі Дніпра по створенню Букринського плацдарму. Саме з Букринського плацдарму планувалося здійснити головний удар по ворогу і визволити столицю України – м. Київ. Відвідавши музей-діораму ми, туристи-краєнавці Переяслав-Хмельницької міської Станції юних туристів, вирішили здійснити патріотичну акцію «Пам’ятать поколінь» місцями боїв за Букринський плацдарм та вшанувати пам'ять всіх хто загиблих на берегах Дніпра під час визволення України від фашистських загарбників. Цьогорічна акція присвячена 70-й річниці Перемозі над нацизмом у Європі та 70-й річниці завершення Другої світової війни.
19 червня на крейсерській яхті «Марго» з Переяслав-Хмельницького яхт-клубу ми вирушили у 150 кілометровий вітрильний похід Канівським водосховищем. Маршрут походу проходив через м. Канів, с. Бобрицю, с. Григорівку, с. Балико-Щучинку, м. Ржищів, м. Українку до столиці України – м. Київ.
22 червня, в День скорботи, о 4 годині ранку покладанням символічного вінка на води древнього Дніпра в знак вдячності ми вшанували пам'ять жертв війни. Також юні туристи-краєзнавці відвідали музей-меморіал «Букринський плацдарм» в с. Балико-Щучинка та меморіальний комплекс «Національний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років» у м. Києві. За час вітрильного походу ми змогли не тільки поповнити наші знання, а і побувати в тих героїчних місцях про які розповідає Переяслав-Хмельницький музей-діорама «Битва за Дніпро в районі Переяслава восени 1943 року».
Чим далі швидкоплинний час віддаляє нас від подій Другої Світової війни, тим вагомішим постає у нашій свідомості значення безсмертного подвигу нашого народу у перемозі над нацизмом. І золотими літерами на стелах Братських могил та Меморіалів Слави навічно викарбувані їх імена. Священний же обов’язок нас, нинішніх поколінь, - гідно вшанувати пам’ять воїнів-визволителів та мирних жителів, які загинули під час визволення України від нацистських загарбників у роки Другої світової війни та збереження пам’яті про їх подвиг.
Карина Палатна,
вихованка Переяслав-Хмельницької
міської Станції юних туристів |